KÖRKÜLER KASABASI - YALVAÇ - ISPARTA
Degerli ziyaretci arkadas,siteden daha iyi yararlanmak icin giris yapmaniz gereklidir.biz bazi siteler gibi tek yanli ve belirli bir kisi veya kurumlara hitap etmiyoruz.Bu sitede istediginizi paylasabilirsiniz ama saygi ve sevgi kurallari cercevesinde.selamlarla...

Sorumluluk-------------------------------------------------------------------------
Forumda
yazılan yazıların sorumluluğu yazan kişi/kişilere aittir. Forum Yönetimi bu
konuda sorumlu
tutulamaz.
_________________

KAYGUSUZ
ABDAL bu ilmi,
Okudum, anladım, bildim.
Bütün âlemlerin hükmü,
Kâmil
insan elindedir.

Çorum Katliamı 29 yıl sonra anıldı

Aşağa gitmek

Çorum Katliamı 29 yıl sonra anıldı

Mesaj tarafından misafir Bir Cuma Tem. 31, 2009 11:41 pm

Çorum'da 1980 yılında çıkan ve 57 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylar için 29 yıl sonra ilk kez anma töreni düzenlendi.

Çorum olaylarına şahitlik eden ve bu olaylar nedeniyle yargılanan bazı kişilerin avukatlığını yapan Av. Sadık Eral tarafından organize edilen anma töreni, Saat Kulesi meydanında başladı. Avrupa Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Turgut Öker, Çorum'daki bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik bir grup, ellerindeki pankartlarla meydanda toplandı.

Grup adına basın açıklaması yapan Avukat Sadık Eral, Çorumlular olarak 1980 yılında yaşanan olayları unutmadıklarını söyledi.

"Gördük ve anladık ki Çorum olayları, demokrasimizin gelişmesini boğmak, Türkiye'nin büyümesini engellemek, 12 Eylül askeri darbesine zemin hazırlamak isteyen güçler ve onların piyonlarınca halkımızı birbirine kırdırmak ve bu toprakları kan gölüne çevirmek amacıyla yazılıp sahnelenen bir provokasyondur" diyen Eral, "Alevisiyle, Sünnisiyle Çorum halkı bu olayların faili değil mağdurudur" şeklinde konuştu.

Eral'ın konuşmasının ardından olaylarda hayatını kaybeden 57 vatandaş için Saat Kulesi meydanına karanfiller bırakıldı. Daha sonra da birlik ve beraberlik sloganları eşliğinde gök yüzüne beyaz güvercinler uçuruldu.

Anma töreninin ardından Devlet Tiyatro Salonu'nda "1980 Çorum Gerçeği" konulu panel düzenlendi. Avukat Burçin Solmaz'ın oturum başkanlığını yaptığı panele konuşmacı olarak katılan Avukat Sadık Eral, Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Kandemir, Avrupa Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Turgut Öker, Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Feramuz Acar ve Yol TV'den Haydar Aygören, Çorum olaylarını tartıştı.

Daha önce programa konuşmacı olarak katılacağı belirtilen MHP Çorum eski İl Başkanlarından Avukat Fahri Azkur, etkinlikte yer almadı. Anma etkinlikleri merkeze bağlı Hımıroğlu köyünde düzenlenen Canlar Yemeğiyle sona erdi.
Yayın Tarihi: 04.07.2009 (CİHAN)

misafir
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz