KÖRKÜLER KASABASI - YALVAÇ - ISPARTA
Degerli ziyaretci arkadas,siteden daha iyi yararlanmak icin giris yapmaniz gereklidir.biz bazi siteler gibi tek yanli ve belirli bir kisi veya kurumlara hitap etmiyoruz.Bu sitede istediginizi paylasabilirsiniz ama saygi ve sevgi kurallari cercevesinde.selamlarla...

Sorumluluk-------------------------------------------------------------------------
Forumda
yazılan yazıların sorumluluğu yazan kişi/kişilere aittir. Forum Yönetimi bu
konuda sorumlu
tutulamaz.
_________________

KAYGUSUZ
ABDAL bu ilmi,
Okudum, anladım, bildim.
Bütün âlemlerin hükmü,
Kâmil
insan elindedir.

Aleviler neyin farkına vardı?

Aşağa gitmek

Aleviler neyin farkına vardı?

Mesaj tarafından CIHAN Bir Perş. Tem. 30, 2009 4:55 pm

12 Haziran 2009 16:32
AK Parti'nin Alevi kökenli İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, CHP'nin Alevileri yıllarca arka bahçesi olarak gördüğünü, bunun sonucu olarak hiçbir sorunlarını çözmediğini, AK Parti'nin ise bu kesime en saygılı parti olduğunu söyledi.

Milletvekili Yiğit, MHP'nin, son zamanlarda kendileri ile ilgili açıklamalarının ise memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

AK Parti'nin Alevi kökenli Milletvekili Yiğit, Alevi açılımını bu konudaki tartışmaları CİHAN'a anlattı. Yiğit, hükümetin başlattığı Alevi açılımının, hem bu kesimin sorunlarının çözümü, hem de toplumsal barış için çok önemli olduğunu söyledi. Bu konuda, ilk kez Alevilerin dahil edildiği bir süreç yaşandığına dikkat çeken Yiğit, "Bu kesimin sorunları bugüne kadar hep tek taraflı ve eksik ele alındı. Şimdi devlet Alevileri karşısına alıp dinliyor. Bunun sonucunda ise ortak bir akıl oluşuyor. Bu da sorunların çözümünü kolaylaştırıyor." dedi. Yiğit, bu konudaki tartışmaların Sünni ve Alevi kesimleri arasındaki önyargıları da yıkacağını, böylece cami ve cemevi karşıtlığı düşüncesinin ortadan kalkacağını söyledi. Yiğit, yıllardır bu kesimin sözcüsü gibi davranan CHP'ye ise tepkili: "CHP yıllardır Alevileri arka bahçesi olarak sömürdü. Ama Aleviler artık bunun farkına varıyor."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2007 seçimlerinin ardından başlattığı 'Alevi açılımı' kapsamındaki tartışma ve çalışmalar sürüyor. Başbakan'ın iki yıl önce Alevilerin Muharrem ayı orucuna katılması yönünde attığı somut adım daha sonra çok sayıda panel ve toplantı ile devam etti. Üç aşamalı olarak ortaya konan yol haritasının ilk aşaması geçtiğimiz hafta İstanbul'da yapılan Devlet Bakanı Faruk Çelik başkanlığındaki 'Alevi Çalıştayı' Cem Vakfı'nın yanı sıra Alevi federasyonları, Hacıbektaşı Veli ile Pir Sultan Abdal gibi Alevi kuruluşların temsilcilerinin katılımı ile yapıldı. Süreç, önümüzdeki aylarda eski ve halen parlamentoda bulunan değişik partilere mensup Alevi kökenli milletvekillerinin bir araya gelmesiyle devam edecek. Son olarak MGK da dahil devlet kurumlarında ele alınmasının ardından hazırlanacak raporun Başbakana takdim edilmesi ile nihai şeklini alacak.

ALEVİLİK İSLAMIN İÇİNDE, CEMEVLERİ SOSYAL BİR İHTİYAÇ

Yiğit, Alevilerin sorunlarının Cumhuriyet döneminden beri var olduğuna işaret ederek, "Tekke ve zaviyelerin yasaklanmasıyla birlikte Alevilerin Cem evlerindeki hakları ellerinden alınmış. Daha sonra gelen hiçbir sivil iktidar bunları çözemediği gibi Aleviler kendilerini hep ikinci vatandaş olarak görmüşlerdir." dedi.

"Alevilik hiçbir zaman İslamın dışında olmamıştır." diyen Yiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aleviliğin bir inanç boyutu bir de kültürel, tasavvufi yönü var. Kırsal kesimden kentlere gidince cemevleri kuruldu. Ama bu cemevleri şu an resmi bir statüsü yok. Türkiye'de 15 milyon civarında Alevi yurttaşı var. Bunlar da kendi inançlarını özgürce yaşamak istiyorlar. Ben her zaman savunurum, insanların etnik kökenleri ve inanç grupları ne olursa olsun bütün vatandaşlarımız bir arada yaşamalı, inançlarını özgürce yaşassın. Kürtler kendi dillerini kendi kültürlerini öğrenmeleri gerekir. Bu toplumsal barışın bir gereğidir. Uzlaşı önemli."

ALEVİLERİ SÜRECE DAHİL ETMESİ ÖNEMLİ


Yiğit, Başbakan Erdoğan'ın başlattığı açılımın, Alevi kesiminden büyük ilgi ve destek gördüğünü söyledi. İlk başlarda bazı önyargıların olduğunu belirten Yiğit, "Ama şu an herkes ilgili ve çok olumlu bakıyor. Ben herkesi tanıyorum. Alevi dernek ve vakıf başkanları ilk kez devletin bizi adam yerine koyup çağırdığı ve muhatap aldığı için çok mutlular. Ve bu çalışmalardan olumlu sonuçlar çıkacağına kendileri de inanıyor." dedi.

Yiğit, bugüne kadar Alevi sorunları ve buna dönük çözüm yollarının hep başkaları tarafından ele alındığını, bunun ise işi çözümsüzlüğe götürdüğünü söyledi. Yeni süreçte Alevilerin bizzat rol almasının önemine işaret eden Yiğit, "Kendi inanç kesimlerini, gruplarını ve sorunlarını en iyi bilen Alevi kesimidir. Devlet ile bir araya gelip kendi sorunlarını, taleplerini anlatmaları en doğal hakları. Bunun çok daha sağlıklı bir yol olduğunu düşünüyorum. Alevileri dinlemeden hazırlanan projeler başarılı olmaz. Bir sürü eleştiriye neden olur. Ama şimdi bunlarla ortak bir noktaya gidiliyor." sözlerini kaydetti.

CHP ARKA BAHÇE OLARAK KULLANDI

Yiğit, Alevi toplumunun bugüne kadar istismar edildiğini söyledi. "CHP, özellikle Alevileri arka bahçesi olarak kullandı." diyen Yiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP bugüne kadar hiç Alevi soruna gelin sahip çıkalım dediğini duyan var mı? Ama ilk olarak Sayın Başbakan bu soruna sahip çıktı. Ve gerçekten bütün milletvekili arkadaşlarım herkes bu işe taraftar ve bu işin çözülmesini istiyor. Başbakan çok samimi bu konuda. CHP Alevileri yıllardan beri sömürdü. Sayın Baykal'ın, 'Allaha şükür bir Alevi'den kurtulduk' dediğine bizzat şahit oldum. 2002 seçimlerinde etnik ve mezhepsel politika yapanları biz partimizden uzaklaştırdık. Şimdiye kadar hep arka bahçesi olarak kullandı ve kullanmaya da devam ediyor. Alevi kesimi artık bunun farkında."

Yiğit, MHP'nin özellikle son zamanlara kendileriyle ilgili açıklamalarından memnun olduğunu söyledi. Yiğit, şöyle konuştu: "Şimdiye kadar Aleviler MHP'ye düşman gözü ile bakardı. Bir sürü olaylar, Çorum ve Maraş olayları nedeniyle. Onlar da gerçeği görmeye başladılar. Alevi sorunu sadece AK Parti'nin sorunu değil, bütün siyasi partilerin, hepsinin ortak sorunudur. Bütün Türkiye'nin sorunudur. Siyasi partilerin bu konuda cemevlerinin yasalaşması için yardımcı olmaları lazım. Alevilerin inançlarını özgürce yaşamaları için yardımcı olması gerekir. Artık topluma nifak sokmaya kimsenin hakkı yok."

AK PARTİ'YE KARŞI ÖNYARGI VAR AMA YIKILIYOR

Yiğit, Alevi kesime en çok sahip çıkan partinin AK Parti olduğunu söyledi. Ancak buna rağmen partilerine karşı bu kesimde bir önyargının olduğunu kabul eden Yiğit, "AK Parti bütün cemevlerine yardımlar yapıyor. İmar konusunda olsun, yapımında olsun, belediyeler yardımcı oluyorlar. Bakanlıktan arsa verildi. Kuşadası elektrik masrafları karşılandı. Gerçekten bu inanç grubuna en saygılı alan parti AK Parti'dir." dedi.

Yiğit, bu önyargının altında CHP'nin yaptığı yıllardır dindar kesime karşı kullandığı kara propagandanın etkili olduğunu düşündüğünü söyledi. Yiğit, "Yöneticileri, çok güzel demagoji yaparak şerait gelecek, ülke İran'a dönecek diyerek kandırdı. Oysa ben bu partinin içindeyim. Böyle bir şey yok. Bir kere AB'yi isteyen, onunla entegre olmak isteyen bir parti şeriatı istemez. Bir paranoya oluşturulmuş. Biz anlattığımızda ikna oluyorlar. Şimdiye kadar kandırıldıklarının onlar da artık farkında." diye konuştu.

CAMİ İLE CEMEVİ ALTERNATİF DEĞİL BİRBİRLERİNİ TAMAMLIYOR

Yiğit, cami ile cemevinin birbirine karşıt gösterilmesinden de rahatsız. Bu iki kurumun hiçbir zaman birbirinin karşıtı olamayacağını vurgulayan Yiğit, "Cemevlerini camilerin, camileri ise cemevlerinin alternatifi olarak görmek çok yanlış. Oraya giden de buraya da giden herkes bizim kardeşimiz. Herkes birbirine saygılı olmak durumda. İnanç grupları Allah için ibadet yapıyor. Camiye giden Allah, Muhammed, Kur'an diyor. Onun için alternatifleri değildir. Belki ibadet şekilleri değişik olabilir. Cemevi ibadethanedir. Ama işin inanç ve kültürel boyutları var." dedi.

Yiğit, Alevi açılımı çerçevesinde bugüne kadar cemevlerinin yasal statüsü, Aleviliğin ders kitaplarına girmesi gibi projelerin önemli olduğunu söyledi. Yiğit, bu konuda yapılan çalışmalar sayesinde Aleviliğin yazılı kaynaklarının artacağı daha bilimsel bir temele oturacağını söyledi. Yiğit, Aleviliğin Diyanet'te temsil edilmesine ilişkin ise şunları söyledi: "Bu konuda sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Belki Diyanet bünyesinde bir daire olabilir. Yine zakir ve dedeleri yetiştirecek enstitünün açılması, bölümlerin açılması ilahiyat fakülteleri bünyesinde olabilir. Bunlar ayrıntıdır. Yeter ki iyi niyet olsun. Bunların hepsi çözülür."

CIHAN
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

ALEVILER NEYIN FARKINA VARDI .yazisina cevap

Mesaj tarafından AYHAN AY Bir Perş. Tem. 30, 2009 4:58 pm

...UYANIŞI OLMAYAN KABUSDUR ALEVİLİK?
...YEZİT VE MERVAN SOYLULARADIR BU CEVABIMIZ???

...MUAVİYEYE VE ONUN YARENLERİNE **HAZRET** ÇEKENLEREDİR???

...**ALEVİLİK SİZİN UYANIŞI OLMAYAN KABUSUNUZDUR? ? ?**

...**KIYAMETE KADAR HİÇ GÜNDEMDEN DÜŞMEYECEKTİR? ? ?**

...**TAKİ SİZLER 72 GURÜH-U DALLE HELAK OLUNCAYA KADAR? ? ?**

...**ALEVİLİK İSLAMIN KARAKUTUSUDUR? ? ? DAHA YENİ AÇILIYOR? ? ?**

...İMZA:

...**KIZILBAŞ MİLİTAN GERİLLA HAREKETİ???**

AYHAN AY
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

...ALEVİLİK İSLAMIN SOSYALİZMİDİR?

Mesaj tarafından Mehdi KI Bir Perş. Tem. 30, 2009 5:02 pm

...benim pir sultanım varken,che guevara'ya hiç ama hiç ihtiyacım yoktur? zira che halk kahramanıdır diyebiliriz ama hakikatte HAKK düşmanıdır? diyalektik materyalizmi savunur? diyalektik materyalizmin tasavvuf terminolojisinde ki,karşılığı güman getirmektir? yani şek ve şüphe duymaktır?

...derviş muhammed der ki,**hak kuluna olun yakın? güman ehli olman sakın?**

...nazım hikmet,şeyh bedrettinin **yarin yanağından gayrı herşeyimi insanlıkla ortağım?** demesi karşılığında bilinç sıçraması yaşamış ve şeyh bedreddinin ilk komünist olduğunu ilan etmiştir? ama onun şu sözünü görmezlikten gelerek:**sanmayın ki,evren sahipsizdir? vardır bir sahibi elbet? bu evrenin sahibi birgün gelecek ve evrenine sahip çıkacaktır?**

...derviş muhammed der ki:

...onsekizbin alemin ışığı,
sahib-i zamandan çıkar?

...yani rabbülalemin mehdi sahib-i zaman aracılığıyla evrenine sahip çıkacaktır?

...ama her ne hikmetse aleviler bu şeksiz şüphesiz mehdi inancından bir şekilde caydırılmıştır? bana göre diyalektik materyalist sosyalizm şeytan-ı lainin uzun soluklu vesvesesidir? bu vesvese aleviler üzerinde hala sürmektedir fakat mehdi ile son bulacaktır?

...ya şeytan? ya mehdi?

...şeytan 666
...mehdi 999'dur?

...dikkat satanistler 666'yı şeytanın kutsal rakamı sayarlar? ne hikmettir ki,miladi 666'da da ümmet-i muhammedin başında ilk padişah,şam şeytanı muaviye aleyhillane vardır? keza 1666'da mesihüddeccal'in şahs-ı manevisi uyandırılmış 333 senedir tüm dinlere ve ümmetlerine,bunların açılımları olan mezheplerine,tarikatlerine,ve en nihayetinde de siyasetlerine hulul edip küresel kıraliyetini 1999 da tamamlamıştır? neden 999'dur? çünki 1999 mehdinin harekete geçirildiği tarihtir?

...mehdi 1999 da fiilen harekete geçirilmiş ve 24 eylül 2004 kıyam ettirilerek kaim aleyhisselam sıfatına eriştirilmiştir? buna göre imammehdi 24 eylül 2004'ten bu yana dünyanın bütün kötülüklerine,çirkinliklerine,pislik ve düzensizliklerine tanık olmakta? rabbülaleminin gözü,kulağı,dili olmaktadır? ve dolayısı ile alevilerin,bektaşilerin,şiilerin ve nakşilerinde gören gözü,işiten kulağı ve söyleyen dili olmaktadır? yani kısacası mehdi hızır misali tebdil kıyafet aranızda sizinle birlikte aynı havayı tenefüs etmekte hatta şu an bu okumakta olduğunuz yazılarıda sizinle birlikte okumaktadır?

...alevilerin bir sol cenahta yer almasına gerek yoktur? zaten aleviliğin bizzat kendisi yol ve erkan bakımından islamın sosyalizmidir? ama şeytan-ı lain,lain zürriyeti ve lain hizbi olan cin ve insan şeytanları her asırda olduğu gibi bu son asırdada onlara 72 cepheden saldırmaktadır? bakın 116 kişi şimdi kodestedir? neden çünki bu topluma önderlik edememktedirler? oysaki deniz gezmiş sırrı hakikatte bunu çözmüş ve hüzeyin özdemire ifşa etmiştir ve demiştir ki,sizin başınıza sizden birisi geçmedikçe asla muzaffer olamazsınız? oda onikinci imam mehdi olacaktır demiştir? biz ne demiştik zaten?

...aslan sürüsüne sırtlanlar çobanlık edemezler?

Mehdi KI
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz